Švihlá desítka: Žluťoučký pětinohý pejsánek

Anděla Heřmánková vypsala měsíc zpátky výzvu Deset švihlých témat. Rozhodla jsem se zapojit a obdržela jsem první e-mail s nabídkou námětů. Před lety jsem psala povídky se Zeleným krabem, tak jsem to dneska pojala podobně a po hodně dlouhé době sepsala něco, co už vypadá jako povídka.

Lenka sesedla z kola a opřela svůj dopravní prostředek o strom. Stojánek by jí na svahu posetého krtinci nebyl příliš platný, už to dříve párkrát zkoušela. Dnes si celkem věřila; fotoaparát nechala doma a měla vyzkoušené, že se jí návštěvník určitě ukáže. Nevěděla úplně jistě, jestli uměl vycítit digitální techniku, ale poslední tři návštěvy nebyla z nečekaného kamaráda vidět ani jedna z jeho pěti nohou.

Vlastně to ani nebylo schválně. Dva měsíce zpátky jela unavená z jednoho „jakože-rande“ domů. Z objevu se vyklubal cyklista, který to sice myslel dobře, ale protáhnul ji po okruhu v délce 35 km a Lenka ví celkem jistě, že byla tehdy docela dost ráda, že vůbec šlape a má jakous takous naději, že se po té túře zvládne vrátit domů.

Tehdy v příkopu viděla, jak něco očuchává krtčí hromádky a něco mezi nimi úporně hledá. Co to mělo být a kolik to vlastně mělo nohou si uvědomila až doma ve vaně. Od té doby se vydala na stejné místo několikrát, s fotoaparátem, ale jako kdyby ta potvora vycítila její úmysly a vyhnula se Lence obloukem. Dnes si s sebou vzala jenom mobil, a i ten na popud post-apokalyptických článků vypnula. Připravená slezla kousek dolů po svahu a vydala se směrem, kde tušila tu věc.

Dvakrát málem zašlápla krtka (kalhotky s kapsami neměl ani jeden) , a jedenkrát ji málem trefil šlak skrz probíhající myš, ale nenarazila na nic žlutého, ani na nic pětinohého. Přitom si byla dost jistá, že se tady onen pejsánek zdržuje. Zjišťovala si u veterinářů, že žloutnutí srsti u psů je často způsobeno nekvalitním krmením. Beta karoten je sice antioxidant, ale zrovna u psů taky umí zbarvit srst na žluto až na oranžovo. Proto se třeba mrkev přidává do zobání kanárkům – aby chovatel posílil oranžovou barvu peří.

Nicméně, na svahu u krtinců nebyla ani mrkev, ani kanárek a ani pes. Začalo se šeřit, teplota lezla dolů a Lenka doklopýtala zpátky ke kolu a vydala se zpátky domů. Doopravdy se jí nechtělo jet zase těch 35 km jako tehdy, když psa viděla poprvé. Už ji dokonce napadlo, že tehdy měla halucinace. Jak ji mohlo napadnout jako osobu na kole absolutně nezvyklou, že kývne na tak dlouhou túru? Jasně, čím déle je ženská sama, tím větší má sklon kývnout chlapovi na kravinu, ale neměl by tady fungovat nějaký pud sebezáchovy?

V dálce viděla budovu Spolany v Neratovicích. Ještě pořád si pamatovala, jak tam v červenci 2000 vybuchlo čerpadlo. Měděné kabely tehdy zreagovaly s chlorem, který v kapalné podobě proniknul do vnitřní části čerpadla a narazil tam na neizolovanou měď. V ovzduší tehdy bylo asi 180 kg chloru a veselé to nebylo – naposledy používali chlor během obsazování pevnosti Osowiecz, když Němci naházeli na Rusy granáty plněné bromem a chlorem.

Lenka si nebyla jistá, jestli je to prostředí vhodné pro psí hry, ale když už ten žlutý pejsánek měl stejně pět nohou, bylo to asi fuk. Nejspíš jej jeho máma měla někdy brzo po té havárii a jak žlutou barvu, tak genetickou modifikaci má na svědomí chlor. Lenka zašlápla do pedálů a ozvalo se její srdce ochránce zvířat. To ale neznamená, že musí běhat po příkopech a chytat tam myši a krtky.

Večer u seriálu přemýšlela, jestli by pejsánka nalákala spíš na krtka nebo na kus masa. Jestli bude pejsánek řešit spíš hlad, nebo zábavu. Za oknem se něco pohnulo a Lenka pozastavila přehrávání v notebooku. Vyhlédla z okna a uviděla naproti přes ulici kouli ze žluté srsti. Pejsánek seděl naproti okna a mával ohonem. Lenka pocítila lehké zklamání, že má jenom jeden, ale rychle takovou myšlenku zavrhla. Copak to tomu pejsánkovi nestačí?

V noci u Lenčiny postele ležel velký polštář a na velkém polštáři středně velký žluťoučký pejsánek s pěti nohama. Než si Lenka stihla sesumírovat, jak pejsánka pojmenuje, tvrdě usnula a zdálo se jí o armádě krtků. Bude to chtít něčí pomoc…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s